List Prezesa JSW SA Daniela Ozona

Szanowni Państwo,

mam wielką przyjemność ogłosić, że po raz drugi Jastrzębska Spółka Węglowa została gospodarzem niezwykle prestiżowej konferencji, jaką jest International Mining Forum. Tegoroczna edycja, na którą serdecznie pragnę Państwa zaprosić, odbędzie się w dniach 11-ego i 12-ego kwietnia 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele.

Jestem przekonany, że tegoroczny IMF 2019 stanie się po raz kolejny cenną platformą wymiany myśli naukowej i praktyczno-technologicznych rozwiązań. Jestem pewien, że spotkanie w tak szerokim, międzynarodowym gronie naukowców, kadry zarządzającej spółkami górniczymi oraz przedsiębiorców, będzie doskonałą okazją do dyskusji na temat rozwoju branży górniczej i zwiększenia efektywności wydobycia w oparciu o przemysł 4.0. Czwarta rewolucja przemysłowa toczy się na naszych oczach z tak ogromną dynamiką, jakiej nie było nigdy wcześniej. Stoimy u progu wielu wyzwań, takich jak inteligentne systemy teleinformatyczne, automatyzacja i robotyzacja w podziemnej eksploatacji złóż. Tematem szczególnie ważnym nie tylko dla mnie, ale całej załogi jest stała, konsekwentna poprawa bezpieczeństwa pracy i eksploatacji złóż w warunkach zagrożeń naturalnych.

Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej oraz jednym z wiodących producentów koksu używanego do produkcji stali. Ciężko wyobrazić sobie świat bez stali. Jednak wielu próbuje go widzieć bez węgla koksowego, zupełnie nieświadomie dezawuując ten kluczowy dla gospodarki surowiec. Między innymi za sprawą Państwa wsparcia - światowych autorytetów, węgiel koksowy został zaliczony przez Komisję Europejską do surowców strategicznych z punktu widzenia interesów gospodarczych Wspólnoty. Jastrzębska Spółka Węglowa podejmuje wiele działań, aby sprostać wyzwaniom czwartej rewolucji przemysłowej, szczególnie w zakresie wykorzystania węglopochodnych. Skutecznie realizujemy projekty, które zostały zdefiniowane podczas IMF 2017. Szczególnie zaawansowane prace dotyczą samodzielnej obudowy kotwowej i automatycznego kompleksu ścianowego. Rozpoczęliśmy projekty dotyczące produkcji adsorbentów i nanorurek węglowych przy wykorzystaniu produktów ubocznych powstających podczas produkcji węgla koksowego i koksu. Prowadzimy prace nad wdrożeniem unikatowego, nie tylko w skali kraju, projektu dotyczącego instalacji do separacji wodoru, która powstanie w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Oczyszczony wodór może być wykorzystywany w ogniwach paliwowych do produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, ale także do zasilania urządzeń elektrycznych i awaryjnych stacji zasilania.

JSW dba o środowisko naturalne, z najwyższym szacunkiem odnosząc się do pozyskiwanych zasobów ziemi. Zapewniając UE niezbędny surowiec dla przemysłu stalowego konsekwentnie wprowadza innowacyjne technologie stając się liderem rozwiązań na rzecz środowiska naturalnego w branży wydobywczej. Mam świadomość, że realizowane przez nas projekty powstają dzięki współpracy polskich specjalistów z  naszymi zagranicznymi partnerami.

Szanowni Państwo,

International Mining Forum ma być kontynuacją takiej właśnie współpracy. Cieszę się, że już w kwietniu wspólnie będziemy mogli wymienić się doświadczeniami i nowymi pomysłami. Podążajmy drogą innowacyjności. Serdecznie zapraszam i liczę na Państwa obecność.