Wydarzenie

Rusza IMF 2019 - 15 . Międzynarodowe Forum Górnicze

Innowacje w przemyśle ciężkim, konferencja IMF 2019.

W czwartek i piątek poznamy efekty pracy ostatnich dwóch lat w przemyśle 4.0.

11 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz 12 kwietnia w MCK i obiektach Grupy JSW rusza konferencja dotycząca innowacji w przemyśle wydobywczym. IMF 2019 to kolejna tego typu impreza zorganizowana przez rybnicki oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Jastrzębska Spółka Węglowa, tak jak dwa lata temu jest gospodarzem konferencji, a spółka JSW Innowacje - partnerem merytorycznym. Patronat nad przedsięwzięciem objęły Ambasady Australii oraz Wielkiej Brytanii. W czasie forum eksperci, naukowcy i najwięksi przedsiębiorcy branży górniczej z wielu krajów będą rozmawiać o bezpieczeństwie oraz efektywności wydobycia w oparciu o tzw. przemysł 4.0, korzystający z najnowocześniejszych technologii.

„Dwa lata temu, czyli w czasie IMF 2019 największym beneficjentem konferencji była kadra zarządzająca i inżynierowie JSW Innowacje oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy nie tylko mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami światowego górnictwa, ale niektóre z nich zaczęli przyswajać i wprowadzać do swojej codziennej pracy. O tym z jakim skutkiem, dowiemy się podczas obrad IMF 2019” - przekonuje organizator imprezy (Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Członek koresp. PAN) Prof. dr hab. inż. Józef Dubiński.

"Skutecznie wprowadzamy projekty, które zostały zdefiniowane podczas IMF 2017. Szczególnie zaawansowane prace dotyczą samodzielnej obudowy kotwowej i automatycznego kompleksu ścianowego. Rozpoczęliśmy projekty dotyczące produkcji adsorbentów i nanorurek węglowych przy wykorzystaniu produktów ubocznych powstających podczas produkcji węgla koksowego i koksu. Prowadzimy prace nad wdrożeniem unikatowego, nie tylko w skali kraju, projektu dotyczącego instalacji do separacji wodoru, która powstanie w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Oczyszczony wodór może być wykorzystywany w ogniwach paliwowych do produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu, ale także do zasilania urządzeń elektrycznych i awaryjnych stacji zasilania - dodaje gospodarz konferencji, prezes JSW S.A. Daniel Ozon.

"Podczas International Mining Forum 2017 określiliśmy wyzwania, które stoją przed nami. Teraz pokażemy, które z nich już udaje się w prowadzić w życie oraz na jakim etapie jesteśmy w Grupie JSW. „Czwarta rewolucja przemysłowa” to kilkunastoletni proces intensywnych przemian. W którym punkcie tego procesu dziś jesteśmy? Jakie doświadczenia już zdobyliśmy, a jakie jeszcze nas czekają? W którym miejscu jest górnictwo i jak wykorzystuje czas? Jak zmienia się rola człowieka i jak będzie wyglądać w dobie Górnictwa 4.0? Jakie techniki i technologie pojawiają się w dalszej perspektywie? Czy cyfryzacja, big data i data mining to wstęp do Internetu Wszechrzeczy? Czy jesteśmy przygotowani do wdrożenia procesów decyzyjnych opartych na wirtualnych symulacjach i przy wykorzystaniu modelowania cyberfizycznego? – to tylko część pojawiających się pytań, gdy myślimy o przyszłości górnictwa - wyjaśnia Tadeusz Wenecki, Prezes JSW Innowacje S.A. – Partner merytoryczny IMF 2019.

Pierwsza edycja konferencji IMF odbyła się w 2004 r. z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W środowisku górniczym konferencja ma ogromny prestiż i jest platformą wymiany myśli naukowej oraz praktycznych inżynierskich rozwiązań na forum międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli branży górniczej z całego świata.